Nie pamiętam którą z tych książek miałam jako pierwszą, ale jestem absolutnie pewna, że nie zaczęłam przygody z szyciem od przeczytania jakiejkolwiek książki o szyciu czy konstrukcji.
To dobrze czy źle?
To było trochę jak składanie mebli z Ikei bez instrukcji. Takie na „oko” i bez podstawowej wiedzy, metodą prób i błędów.
Chociaż bez książek także dało się coś fajnego zrobić, bo w gazetach z wykrojami, które kiedyś kolekcjonowałam pojawiały się różne instrukcje. Do tego w Internecie jest mnóstwo blogów, grup na Facebooku oraz filmów na You Tube. Wtedy, te chyba 8 lat temu było tego mniej, a teraz mamy ogromny dostęp do wiedzy. Spójrzmy chociaż na Pinterest, tam jest ogrom instrukcji i inspiracji związanych z szyciem czy modelowaniem.
Co znajdziesz w tym wpisie?
Podzieliłam książki na kategorie i o każdej opowiem kilka słów. Napiszę też gdzie je zdobyłam, może też uda Ci się je zdobyć, jeśli te pozycje będą dla Ciebie interesujące.
Kiedy zakupiłam pierwsze książki?
Poszłam do szkoły zaocznej uczyć się w zawodzie technika technologii odzieży i tam większość zajęć bazowała na książkach. I pamiętam jak wtedy przepadłam! I nie tylko ja, cała grupa poszukiwała wtedy ciężko dostępnych książek.
Podręczniki na zajęcia z projektowania, technologii, materiałoznawstwa odzieżowego, konstrukcji i modelowania, szycia oraz słownik odzieżowy. Byliśmy naprawdę głodni wiedzy i informacji, a wiadomo że takie książki przydają się na długo, nie tylko na dwa lata nauki w szkole.
W czasach zdobywania zawodu zaopatrzyłam się w kilka książek o szyciu i konstrukcji odzieży, a po szkole dokupiłam jeszcze kilka które mnie interesowało. Po ilości widać co mnie tak najbardziej interesuje- szycie i konstrukcja. Chociaż często zaglądam też do książki o materiałach i technologii, zwłaszcza jak przygotowuję dla Was wpisy i chcę zweryfikować informacje.
________________________
Czas na książki:
Moda-Projektowanie – Sue Jenkun Jones
Moja książka o projektowaniu to wydanie nr 3, więc poprzednie mogą się różnić okładkami, ale zawartość jest podobna.
Jest to podręcznik z zajęć projektowania odzieży, z którego korzystaliśmy na zajęciach w szkole w Toruniu (na kwalifikacji zawodowej technika przemysłu mody).
W środku znajdziesz historię mody i rozwój na przestrzeni lat, w różnych krajach oraz w mediach i Internecie. Autorzy opisali także cały proces powstawania odzieży, produkcja, tworzenie marki. Nauka rysowania sylwetki i odzieży, temat kolorów i materiałów. Opis powstawania kolekcji oraz wzorów i produkcji oraz bardzo wiele innych informacji. Jest to taka wielka księga branży odzieżowej w teorii od strony projektowej. Jest na prawdę świetna! Bardzo dużo wiedzy opisanej w prosty sposób, a do tego mnóstwo rysunków i zdjęć.
Dla kogo?
Jeśli interesujesz się projektowaniem, rysowaniem, tworzeniem kolekcji, historią mody i ciekawi Cię jak działa branża odzieżowa od środka to jest to książka dla Ciebie. Dodatkowo jeśli zamierzasz kiedyś stworzyć markę lub zostać projektantką w innych firmach to myślę, że jest to bardzie fajna pozycja do przeczytania i nauki.
Gdzie kupiłam?
Kupiona na Allegro, dostępna też w Empiku w cenie około 50zł
Materiałoznawstwo odzieżowe- Jadwiga Idryjan-Pajor
Korzystałam z tej książki w szkole na zajęciach z materiałoznawstwa odzieżowego, bo jest to “podręcznik dla zasadniczej szkoły zawodowej oraz technikum” wydana przez SOP Oświatowiec Toruń.
Znajdziecie w niej wszystko co warto wiedzieć o włóknach, tkaninach, dzianinach, procesie wytwarzania i pozyskiwania. Super tematem jest “Zasady identyfikacji włókien” gdzie zostało opisane jak sprawdzać składy różnymi metodami. Jest tu doskonale opisany podział materiałów i wyrobów z całym procesem wytwarzania, zachowywania się i mnóstwo zdjęć i rysunków. Jest też ważny dział o konserwacji wyrobów włókienniczych, czyli pranie, suszenie, prasowanie i pozbywanie się plam. Są w niej też opisane dodatki krawieckie, pasmanteryjne, inne materiały takie jak włókniny czy skóry.
Bardzo prosta i konkretna baza wiedzy na temat materiałów. Szczerze polecam jeśli zależy Ci na wybieraniu właściwych materiałów, dbaniu o ubrania i znajomości procesów powstawania materiałów.
Kupiona na allegro w księgarni Internetowej za około 50-70 zł
Krawiectwo Technologia
Niemiecka książka przetłumaczona na język polski i wydana przez WSiP w 1999 roku i dopuszczona jako Podręcznik dla zasadniczych szkół odzieżowych.
Był naszą bazą wiedzy na zajęciach z technologii w szkole w Toruniu i do dziś wiernie mi służy, ponieważ jest tam sporo przydatnych tematów.
Znajdziecie tam wiele opisów, rysunków i zdjęć (serio, mnóstwo!) np na temat: Produkcji odzieży z wszystkimi procesami, maszynami, ściegami, urządzeniami, igłami… Jest dział o organizacji produkcji odzieży, wielkości odzieży, projektowanie odzieży w pigułce, rodzajach odzieży oraz super opisana historia odzieży.
Książka wydana 21 lat temu, więc wiele się już zmieniło, ale większość informacji jest bardzo przydatna. Może nie dla każdego, bo procesy produkcyjne nie są ważnym tematem jeśli ktoś np zaczyna szycie dla siebie w domu. Ta książka przydała mi się np przy problemach z maszynami i igłami kiedy chciałam się dowiedzieć jak to jest zbudowane i jak naprawić jakiś problem. No i oczywiście wszelkie informacje o technologii i produkcji przydały mi się w pracy zawodowej jako technolog odzieży.
Książka kupiona na Allegro lub OLX z drugiej ręki
Modne Krawiectwo
Wydania: zima ’79, lato ’88, jesień ’89
Są to czasopisma wydawane przez wydawnictwo WATRA w Warszawie.
Przypominają trochę nasze teraźniejsze gazety z wykrojami, tylko tam nie ma gotowych wykrojów, są wzory i siatki konstrukcyjne do własnoręcznego wykonania. Są piękne szkice sylwetek i cudne rysunki żurnalowe!
Przyznam, że jeszcze nie wykonałam z tych gazet żadnej konstrukcji, ale warto mieć takie perełki w swoich zbiorach nawet dla samej inspiracji tymi rysunkami!
Super jest to, że znajdziemy tam wiele konstrukcji na odzież męską, co w obecnych czasach jest mało spotykane. A szkoda!
Dostałam je w prezencie od znajomej krawcowej na początku mojej szyciowej drogi.
________________________
Przechodzimy do książek, z których korzystam najczęściej, czyli tych o szyciu i konstrukcji.
Książki o konstrukcji i modelowaniu odzieży:
W szkole korzystaliśmy z książek autorstwa Zbigniewa Parafianowicza, ja mam tylko egzemplarz Odzieży ciężkiej, ale od tego autora jest także “odzież lekka”.
Pozostałe książki zgromadziłam okazyjnie np. znalazłam je na targu, dostałam od kogoś, a najnowszym zakupem jest Krój i modelowanie odzieży lekkiej autorek Marii Bily- Czopowej i Karoliny Mierowskiej– zakupiłam ją aby porównać ich sposoby konstruowania ze sposobami pana Parafianowicza.
Z tych starszych książek bardzo mało korzystam, najczęściej wybieram pana Parafianowicza, bo na jego metodach uczyłam się w szkole i już wiem o co tam chodzi 🙂
Bardzo polecam zaopatrzyć się w chociaż jedną pozycję o konstrukcji i modelowaniu odzieży, ponieważ to tak na prawdę jest baza całego procesu! Myślę, że warto dowiedzieć się skąd co powstaje i jak modelować podstawowe formy na wiele sposobów.
Jeśli nie wiesz o co chodzi w konstrukcji i modelowaniu to przeczytaj ten wpis i dowiesz się wszystkiego.
Zakupione głównie na Allegro, OLX, niebieska książka w Empiku za około 40 zł
Książki o szyciu:
To moje ulubione pozycje książkowe, w których znajdziesz dokładnie opisane krok po kroku techniki szycia różnych elementów.
Pomimo tego, że z szyciem jestem związana już około 10 lat to wielu rzeczy jeszcze nie potrafię lub często zapominam (np. szycia rozcięcia w rękawie) i co jakiś czas zerkam do tych pozycji aby sprawdzić “jak to jest zrobione”.
Każdą z nich otworzyłam na tym samym procesie, abyś mogła zobaczyć porównanie przedstawienia tego w różnych książkach.
Proste i modne szycie- Łucznik
Tą książkę kupiłam, bo wiele osób ją polecało jako podobną do tej czerwonej tylko, że po polsku 🙂
W przeciwieństwie do tej czerwonej tutaj wszystko jest pokazane na rysunkach. Jest to dobrze pokazane, jednak ja wolę jak są realne zdjęcia z procesu zamiast rysunków.
W środku znajdziemy ogrom wiedzy. Oprócz technik szycia poszczególnych elementów odzieży są tam też informacje o tkaninach, maszynach, tabelach rozmiarów, wykrojach, ściegach, szwach, zaszewkach, szycie z dzianin, suwakach, a nawet o szyciu ze skosów.
Bardzo polecam! Ogromna baza wiedzy przydatnej przy szyciu, warto ją mieć.
Otworzyłam na szyciu kieszeni na biodrze- dokładny opis w punktach i przejrzyste rysunki.
Zakupiona na Allegro w księgarni Internetowej, dostępna w Empiku w cenie około 40 zł
Techniki Szycia Odzieży- Elżbieta Stark i Zofia Lipke-Skrawek
Jest to podręcznik dla szkół odzieżowych wydany przez SOP wydawnictwo Toruń (tak jak niebieska książka o materiałach). Korzystaliśmy z niej na zajęciach z szycia w szkole w Toruniu. Książka Techniki Szycia jest dopasowana do podstawy programowej nauczania w zawodzie krawiec. Przygotowuje do egzaminu, czyli zaczyna się od podstaw, a potem przechodzi do bardziej zaawansowanych technik szycia.
W środku znajdziemy działy: Szycie ręczne i maszynowe, Prasowanie, Elementy wykańczające i ozdobne, Obróbka klejowa. W Technikach Szycia znajdują się też opisy wykonania spódnic, spodni, bluzek, kamizelek, sukni i żakietów.
Powyżej opis wykonania “kieszeni jeansowa półokrągła do boku” czyli takiej którą możemy spotkać np w jeansach.
Znajdziesz ją w Internecie za około 40-50zł
The Sewing Book- Alison Smith
Tą książkę przywiozłam sobie z Anglii kilka lat temu i bardzo często z niej korzystam. Pani Alison bardzo dokładnie pokazuje i opisuje (jest po angielsku oczywiście) procesy szycia poszczególnych elementów odzieży. Dzięki temu, że są to zdjęcia, możesz zobaczyć jak układa się materiał, gdzie jest przeszycie, cięcie, gdzie wbić szpilki.
Są też działy o maszynie do szycia, igłach, materiałach, wykrojach, akcesoriach przydatnych przy szyciu, niciach, dodatkach krawieckich i całym przydatnym sprzęcie w pracowni.
Znajdziesz w tej książce także rozdziały o poprawkach na formach i gotowych ubraniach.
Genialna książka, taka baza wiedzy i jeszcze wszystko pokazane na zdjęciach!
Możecie ją kupić jej nowe wydanie w polskich księgarniach internetowych za około 120-140zł
Sukienka idealna i Super t-shirt Agnieszka Tylak
Te dwie pozycje mam od roku, ale skorzystałam tylko przy dwóch okazjach, dlatego tylko pokrótce Wam o nich opowiem.
Agnieszka opracowała swój autorski sposób na konstruowanie odzieży i zamieściła go w książce Sukienka idealna. Byłam mocno zaciekawiona jak można inaczej skonstruować sukienkę i zakupiłam książkę.
Skorzystałam z tej instrukcji przy okazji konstruowania bazy do sukni ślubnej dla mojej bratowej. Na początku nieco się pogubiłam, ale jak już się udało narysować konstrukcję to stwierdziłam, że sposób Agnieszki jest bardzo logiczny. Osobom początkującym może sprawić miej problemów niż np. z tych starszych książek. Sukienka leżała idealnie.
W środku znajdziecie przeróżne sposoby modelowania bazowej formy na sukienkę. Umiejętność modelowania i poznanie różnych zasad jest moim zdaniem bardzo cenną umiejętnością. Pisałam o tym w tym poście.
Z książki Super T-shirt korzystałam tylko kiedy szyłam bluzkę dla dziecka i dla chłopaka i skorzystałam z dostępnych tam form. Ale przejrzałam też w środku i tam również znajdziecie wiele propozycji na modelowanie bazowej formy t-shirtu. Męskie, damskie i dziecięce propozycje na świetne modyfikacje zwyczajnej bluzki.
Zakupicie na stronie Papavero Sukienka Idealna 135zł, Super T-shirt 90zł
________________________
Znasz którąś z tych książek? A może masz inne książki o szyciu, konstrukcji lub projektowaniu, które warto mieć i znać? Podziel się nimi w komentarzu.