Lamówka to wąski pasek materiału krojony ze skosu, dzięki któremu można w estetyczny sposób wykończyć brzegi. Można ją kupić w pasmanterii lub zrobić samodzielnie. O tym jak zrobić lamówkę napiszę w innym wpisie, bo to świetny sposób na wykorzystanie resztek materiałów.
Gdzie możesz użyć lamówkę ?
Lamówka to bardzo fajny sposób na ładne wykończenie szwów, brzegów i ozdobny element odzieży i akcesoriów. Może być wykonana z kontrastowego koloru, wzoru lub być delikatnym detalem w podobnym kolorze do materiału głównego.
Jeśli nie posiadasz overlocka lub nie lubisz wykańczać szwów zygzakiem to lamówka może zastąpić te rodzaje wykończenia szwów. Trochę więcej pracy, ale będzie estetycznie i wyjątkowo!
Ważne jest, aby przyszycie lamówki nie zaszkodziło uszytej rzeczy.
- Lamówka nie powinna pogrubiać szwów zbyt mocno i “wybijać” ich, czyli lepiej wykonać ją z cieńszej tkaniny lub takiej samej jak tkanina główna.
- Lamówką można wykończyć też podłożenie dołu np. w spódnicy, ale przy cienkich tkaninach może to obciążać dół (chyba, że taki jest cel).
- Przy prześwitujących ubraniach lepiej unikać lamówek (tutaj proponuję użyć szew francuski).
- W obcisłych ubraniach lamówka będzie się “wybijać” i pogrubiać szwy, które będą widoczne na prawej stronie.
Jak krok po kroku przyszyć lamówkę?
Lamówkę można przyszyć na dwa sposoby:
- Pierwszy sposób to przyszywanie zaprasowanej lamówki za jednym razem szyjąc przy pomocy lamownika, fastrygi lub przypinając dokładnie szpilkami.
- Drugi sposób to przyszywanie zaprasowanej lamówki w dwóch osobnych operacjach i ten właśnie tutaj pokażę.
Ja szyję tym drugim sposobem i pomimo tego, że jest on bardziej czasochłonny, niż ten pierwszy to czuję, że mam więcej kontroli na szyciem i efektem końcowym. Szyję tak od dawna i pomimo tego, że mam lamownik to nie wypróbowałam jeszcze go w praktyce, więc o pierwszym sposobie się nie wypowiem.
Wiadome jest jedno- trening czyni mistrza! Więc jeśli obawiasz się, że przyszywanie lamówki jest zbyt trudne to uwierz mi, że wszystko takie jest na początku. Trzeba trochę poćwiczyć i nabrać wprawy :)
Przejdźmy do instrukcji szycia:
- Przypnij zaprasowaną lamówkę prawą stroną do lewej strony materiału (do wewnętrznej strony szytej rzeczy). Przeszyj maszyną do szycia około 1-2 mm od załamania lamówki. Zamocuj na dole i na górze szwu.
- Obruć materiał i ułóż lamówkę. Jeśli krawędź środkowa nie jest zaprasowana to złóż lamówkę i zaprasuj ją zamykając surowe brzegi w środku.
- Przypnij lamówkę szpilkami. Musi być tak ułożona, żeby zamykała w środku surowy brzeg tkaniny oraz brzegi lamówki. Lamówka powinna być ułożona w ten sam sposób na prawej i lewej stronie tkaniny, aby przeszycie (kolejny krok) złapało lamówkę w tym samym miejscu z obu stron.
- Przeszyj złożoną lamówkę na maszynie około 1-2mm od krawędzi.
- Na wewnętrznej (lewej) stronie tkaniny ścieg także powinien iść po lamówce, ale jeśli będzie on obok lamówki to też nic nie szkodzi. Ważne, aby było estetycznie, a z czasem wyćwiczysz równe przyszywanie.
Jeśli wolisz instrukcje w formie filmu to możesz obejrzeć, nagrałam też taką wersję:
O czym warto pamiętać przyszywając lamówkę ?
- Pamiętaj o tym, aby najpierw zacząć od szycia po lewej (wewnętrznej) stronie i tam ułożyć brzeg lamówki, który jest nieco szerszy ( w gotowych lamówkach ze sklepu zazywczaj jeden zaprasowany brzeg jest szerszy o 1-2 mm).
- Nie rób pierwszego ściegu dokładnie w załamaniu krawędzi, tylko 1-2 mm w stronę surowego brzegu.
- Poćwicz przyszywanie lamówki na próbnym kawałku materiału. Lepiej więcej potrenować, niż później pruć i się irytować.
- Z reguły im wolniej szyjesz, tym ładniejszy efekty końcowy. Na wykonanie lamówki trzeba przeznaczyć trochę czasu.
Mam nadzieję, że spróbujesz tego sposobu na przyszywanie lamówki i będziesz go stosować do wykończenia brzegów w swoich uszytych rzeczach.
Jeśli masz już za sobą przyszywanie lamówki to koniecznie daj znać jak Ci idzie 🙂
Jedna odpowiedź
Dziękuję za cały tutorial. Jeszcze za filmik na yt! 🙂