Czego dowiesz się w tym wpisie?
- czym jest dzianina
- jak stworzona jest dzianina
- zasady krojenia dzianin
- jak szyć dzianiny
Dlaczego warto to wszystko wiedzieć?
Jeśli szyjesz, a pewnie tak właśnie jest skoro zajrzałaś na mojego bloga, to z pewnością często mierzysz się z odpowiednim doborem materiałów do swoich szyciowych projektów. Może zastanawiasz się czasem czy lepsza będzie dzianina czy tkanina, czy lepiej jak materiał się rozciąga czy jak jest sztywny. Jaką gramaturę wybrać, jaki splot.
Postaram się w prosty sposób przybliżyć Ci co to jest dzianina i jak z niej korzystać w szyciu. Gotowa? Zaczynamy!
Czym jest dzianina?
Nitki, które tworzą dzianinę układają się w kolumienki i oczka na różne sposoby, dzięki czemu powstają różnorodne rodzaje splotów dzianin. Przez to dzianiny mają różne struktury, sprężystość i wygląd.
Techniki wytwarzania dzianin:
-ręczny- na drutach lub szydełku
-maszynowe- dzianiny rządkowe (łatwo się prują) lub kolumienkowe (nie prują się, ale mogą “puszczać oczka”)
- bardziej rozciągliwa w obu kierunkach
- bardziej miękka i sprężysta
- ma większą izolację cieplną
- szybciej wchłania wodę
Nitka dziewiarska jest bardziej puszysta i miękka.
Sposoby wykończenia dzianin:
- Opalanie, dzięki któremu usuwa się meszek i uzyskuje gładką powierzchnię
- Barwnienie, drukowanie
- Drapanie, dzięki czemu uzyskuje się większą izolacyjność cieplną (dzianina dresowa drapana)
- Pranie, prasowanie
- Stabilizacja termiczna, czyli utrwalanie kształtu oczek
Krojenie dzianin
Przed krojeniem dzianiny najlepiej ją położyć na płasko, w miarę możliwości rozłożyć, aby wróciła do swojego prawidłowego rozmiaru.
Daj jej odpocząć przed krojeniem.
Rodzaje dzianin i przykłady użycia
Na rynku jest bardzo dużo różnych dzianin, nie jestem w stanie wymienić tutaj wszystkich, bo cały czas powstają też nowe o różnych właściwościach. Dzianiny różnią się sposobem ich wytworzenia, splotem, gramaturą, elastycznością, składem.
Przybliżę Ci te najpopularniejsze dzianiny, z których sama szyłam:
- dzianina single jersey- popularna dzianina, którą najczęściej spotkasz w t-shircie. Zazwyczaj nie ma więcej niż 200 gram, najczęściej jest wykonana z bawełny i dodatkiem elastanu. Idealna na koszulki, piżamy. Z obu stron jest gładka.
- dzianina dresówka pętelka- grubsza dzianina, którą ma bardzo wiele zastosowań. Najczęściej możesz spotkać ją w bluzach i spodniach dresowych. Super też sprawdza się do szycia czapek, kominów, sukienek. Po prawej stronie jest gładka, a po lewej stronie widać pętelki z nitek. Zazwyczaj wykonana z bawełny z dodatkiem elastanu.
- dzianina dresówka drapana- gruba dzianina, która jest mniej elastyczna niż dwie poprzednie. Możesz użyć ją do uszycia bluzy dresowej, sukienki dresowej. Pamiętaj o tym, że jest mniej elastyczna, więc nie szyj z niej nic dopasowanego. Po lewej stronie dzianiny jest miękki, charakterystyczny meszek.
- dzianina welurowa- w zależności od składu (bawełniana lub poliestrowa) i gramatury można uszyć z niej wiele rzeczy. Zarówno sukienki, bluzy jak i spodnie dresowe. Dzianian nie gniecie się, jest miękka i przyjemna w dotyku. Jeśli wybierzesz połyskujący welur to świetnym pomysłem jest uszycie sukienki na specjalną okazję.
- dzianina swetrowa- przy okazji poszukiwań idealnej dzianiny swetrowej na wykrój na sukienkę Jesieniarę zobaczyłam jak wiele jest przeróżnych dzianin do wyboru. Różne składy, grubości, wykończenia, sploty. Bardzo duży wybór. Dzianiny sweterkowe możesz użyć do szycia sukienek, bluzek, golfów, kardiganów, ciepłych legginsów. Jeśli chcesz zobaczyć z jakich dzianin uszyć sukienkę to zajrzyj do SKLEPU.
Jak szyć dzianiny?
Jeśli posiadać overlock, coverlock, renderówkę to ułatwia Ci to sprawę, a jeśli masz maszynę domową wieloczynnościową to mam kilka rad:
- zmień igłę na taką do szycia jerseyu , super stretch lub na podwójną igłę (przy podwijaniu brzegów), szukaj takich oznaczeń na opakowaniach igieł
- wypróbuj szycie elastycznymi nićmi, o nich pisałam tutaj: Nici elastyczne
- szyj ściegiem zygzak, nawet szwy proste zastąp wąskim zygzakiem
- zmniejsz docisk stopki jeśli Twoja maszyna posiada taką funkcję (sprawdź w instrukcji obsługi)
- użyj stopki do szycia dzianin (stopka do dzianin, stopka krocząca, stopka z górnym transportem i inne)